14Úno2015
 

Jelikož jsem se před nějakým časem s těžkým srdcem zbavil z prostorových důvodů svého Sharpa i s Unikartou, na JHConu 2014 jsem se odvážil zeptat Martina Lukáška, kde se dá sehnat hardwarový emulátor Sharpa vtěsnaný do malinkaté krabičky, který tam měl a který jsem už před tím viděl na Bytefestu a na první pohled se mi hrozně zalíbil. Od Marina jsem dostal kontakt na Bohouše Nováčka, který STMZ800 – to je název oné krabičky – vyrábí. Tedy, on vyrobil několik kousků, po kterých se na Bytefestu jenom zaprášilo a protože poptávka byla velká, uvolil se udělat dalších pár kousků. Po zhruba dvou měsících mám tedy STMZ800 doma. Zopakuji, že se jedná se o hardwarový emulátor počítače SHARP MZ-800. A musím říct, že jsem neskutečně mile překvapený. Zařízení se připojuje na standardní monitor VGA, ovládá se klávesnicí PS/2, napájí se přes miniUSB a co umí? Nevídané věci.

Takhle to vypadá

Takhle to vypadá

Sharp MZ-800 je emulovaný včetně Unikarty, takže se chová úplně stejně, jako kdybyste měli před sebou originálního Sharpa s Unikartou a VGA scandoublerem. Jako záznamové médium se používá karta microSD. Je tu ale spousta věcí navíc. Jaké jsou to věci? Inu, skvělé věci.

– možnost zrychlení a zpomalení emulace je možná klávesami / a * na numerické klávesnici
– tamtéž se klávesami + a ovládá hlasitost zvukového výstupu
– totéž plus SHIFT přidává a ubírá výšky emulovaného zvuku (něco jako přepínání vzorkovací frekvence)
– klávesou F12 se počítač resetuje
– klávesa F11 slouží pro doladění obrazového výstupu – pokud se vám obraz na monitoru mírně vlní, stačí několikrát stisknout a vše se spraví. Nemusím připomínat, že obraz na monitoru je bez jakýchkoliv rušení, naprosto čistý a ostrý. Už si nemusíte kazit oči Sharpím hiresem přes kompozitní videovýstup :)
– klávesa F10 je na zapnutí interního debugovacího režimu, kdy se stav počítače loguje do souboru na kartě. F11 toto logování ukončí.
– držení F9 vyvolá stavový řádek s informacemi o hlasitosti, rychlosti emulace, stavu zvukového filtru a režimu emulace.

flappy

Flappy

 

Teď ale přijde něco skvělého. STMZ800 totiž umí běžet i v režimu ZX Spectrum 48 a ZX Spectrum 128 včentě emulace zvukového obvodu AY-3-8912. A aby toho nebylo málo, máte před sebou i PMD 85-3 v mini provedení a ještě k tomu Ondru SPO186!
– kombinací Z+X+F12 se zapíná ZX Spectrum 48. Zde se dají nahrávat zatím jen SNA a některé typy souborů Z80. Sopubory můžou být uložené kdekoliv na kartě, lepší je ale mít třeba hned v adresáři /ZX, protože nahrávání se provádí tak, že se napíše

LOAD "adresar/soubor.sna|z80"

Tedy, když máte třeba hru Manic Miner v souboru nazvaném MANIC.SNA v adresáři /ZX na microSD kartě, pro nahrání zadáte

LOAD "zx/manic.sna"

a Enter. To ovšem není všechno. V režimu ZX Spectrum 48 se dají také přehrávat MP3! A to stejným způsobem, tedy

LOAD "adresar/jean michel jarre - oxygene 4.mp3"

a Enter. Názvy nejsou case sensitive a nevadí jim mezery. MP3jka potom začne hrát a hraje do svého konce. Počítač lze libovolně resetovat bez toho, aby se MP3 zastavila. Zvuky přímo z počítače jsou během hraní vypnuté, po ukončení MP3 se povolí. Pro MP3 nefunguje nastavení SHIFT + Num+/Num –.

– je zde i ZX Spectrum 128. To se spustí kombinací kláves Z+X+C+F12. Zde mi ale nefungovalo nahrávání souborů. Možná to ještě nejde.


UPDATE: Zde je ke stažení skvělý filemanažer pro mód ZX Spectrum. Stačí jej nahrát do adresáře /unicard na kartě. Po zvolení Spectra 48 se spustí a je možno spouštět Z80/SNA pohodlně šipkami a Enterem. Snapy určené pro Spectrum 128 se spouští rovněž ze Spectra 48!

– kombinace Alt+F12 vyvolá pěkné menu, kde lze volit ostatní počítače. Nově přibyl i ONDRA SPO186! Ondru spustíte také klasickou kombinací O+F12.
– klávesa PrintScreen udělá screenshot aktuální obrazovky do adresáře /unicard na kartě ve formátu BMP. Toto nefunguje u Ondry (vytvoří soubor s nulovou délkou) a v režimu ZX udělá screenshot jen v osmi barvách, chybí BRIGHT.


Emulace ZX Spectra není dokonalá, například při hraní beeperové hudby nebo při některých multikolorech to poznáte. Barevná paleta je společná pro Sharp, ZX Spectrum i PMD 85. Proto se barvy v emulaci ZX zdají trochu mdlé, zejména ty BRIGHTované jsou jakoby přepálené, ale takovou paletu má Sharp. Také netuším, proč při blikání kurzoru ve 48 BASICu na něm je v invertovaném stavu zapnutý jas – ničemu to nevadí, ale vypadá to divně. Emulace zvuku čipu AY je mono a nehrají hardwarové obálky, což jakožto hudebník považuji za podstatnou degradaci emulace :-). Hry se na tom ale hrát dají velmi dobře a dobře jim pomáhá i možnost zrychlení nebo zpomalení (Num / a Num *). Neexistuje žádný souborový browser, takže když chcete znát přesný název souboru, musíte rebootovat do Sharpa a v Unikartím MZFLOADERu si název přečíst, následně přepnout do módu ZX a vyťukat příkaz LOAD „název“. To ale nemění nic na tom, že ZX Spectrum je zde jen jakási třešínka na dortu a aby Spectristi nerýpali :)

Screen Shot 2015-02-14 at 10.12.34 PM


bervná paleta režimu ZX Spectrum

zxmulti

multikolory v demu Overscan

 

– do emulátoru PMD 85-3 se dostanete stiskem P+F12. Emulace zahrnuje systém PMD-32 SD a tak jsou po rebootu k dospozici čtyři virtuální disketové mechaniky, kam se „vkládají“ diskety editací souborů /unicard/pmdfdX.cfg, kde X je číslo mechaniky 0 až 3. Toto se musí předem nastavit a uložit na PC. STMZ800 jako takové žádnou možnost editace a zápisu textových souborů nemá. PMDčko je podle mého názoru emulované dobře, barvy jsou taky vlastně Shrapí paleta, ale tady to myslím i odpovídá. Zvukově jsem nezjistil problém. Zkusmo jsem si zahrál Kvádro od RM-Teamu a vše jede perfektně.

kvadro

hra Kvádro v barevném režimu

 

Na závěr musím říct, že se jedná o skvělou práci a Bohoušovi všechna čest, je to velký machr. Za necelou tisícovku korun jde o zcela jedinečný a funkcemi napěchovaný stroj, se kterým je spousta zábavy.

Kompletní info o projektu je na stránkách Bohouše a psal o něm i Martin Lukášek. Kdyby měl někdo zájem o moje logo na krabičku, stahujte tady.

 Publikoval v 23:30

  9 reakcí na “Sharp do kapsy [update]”

 1. A to Džin už dělá na emulaci Ondry…

 2. Stáhni si zxunicard.zip a rozbal na uSD kartu, bude se ti v emulaci ZX 48k spouštět manager podobný tomu na Sharpa a nebudeš muset zadával LOAD ručně, hezky vybereš z menu. Jo jinak 128k hry se pouští (přiznávám, že nelogicky) z emulace 48k, když to v nahrávaném *.z80 souboru najde informaci, že má běžet na 128k, tak se emulace sama přepne (při emulaci 128k se případné přehrávání mp3 zastaví, už není dostatek RAM na běh obojího). A stroje jdou přepínat i přes menu vyvolané Alt+F12 (kdo si má pamatovat všechny klávesové zkratky, tahle je nahradí). No musím aktualizovat svoje stránky, tohle tam chybí.
  Jinak díky za postřehy, píšu si, na kurzor v ZX Basicu se podívám, HW obálky u AY snad taky časem dopíšu (ale moc programů to ve skutečnosti nepoužívá), na přesnějším časování generování videa u ZX průběžně dělám, paleta je bohužel natvrdo s tou v SW nehnu.

  Díky za rady. Koukám, ono to toho Ondru už umí! To je prostě bomba.
  Jinak, rád bych tě vyvedl z omylu, hw obálky na AY používá 90% programů, majících nějakou AY hudbu. Výjimkou jsou hodně staré hry a programy (z doby před rokem 1990). Když přišel polský Soundtracker, tak byly obálky „objeveny“ hudebníky a používají se od té doby zcela běžně, nejvíce pro basové zvuky.

 3. Jó a screen-shoty jsi nemusel dělat tak složitě, stačí klávesa PrtScr a pak si to stáhnout z adresáře unicard na uSD kartě ;)

 4. Dotaz na džina – když už je Ondra, co další ČS unikát Iq151 ?

 5. Já to taky chci. Kde se to dá nějak objednat. Na blogu Bohouše Nováčka nemůžunajít žádný kontakt. :(

 6. Zdravíčko, byl by prosím nějaký kontakt na Džina? Už delší dobu jej docela zoufale sháním…
  Díky za jakékoliv nasměrování.

 7. Velmi se omlouvám, ale co se týká kontaktu na autora, bylo by neetické šířit kontakt na někoho, kdo si nepřeje, aby byl kontakt na něj rozšiřován. Proto vám s tím bohužel nepomůžu. Doporučil bych vám obrátit se na Sharp komunitu, nějaká fóra apod. To je vše, co vám k tomu můžu říct.

 8. Dobry den,
  bylo by , moc prosim, preposlat dotaz na UNICARDmk3. Mel bych o ni zajem.
  Diky moc.
  Tonda

 Leave a Reply

(required)

(required)

+ 56 = 62

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.