19Zář2011
 

Po několika měsících jsem zapnul ZX Evolution, moderní klon ZX Spectra fungujícího jako populární ruský Pentagon. Protože jsem chtěl upgradovat firmware, který nyní umí spouštět TR-DOSové programy bez nutnosti kopírovat je na fyzickou disketu a, konečně, podporující nahrávání z TAPek. Protože jsem Evo měl zapnuté hodně dávno, už jsem toho dost zapomněl. Zvlášť účel tolika aktualizačních souborů. Po naflashování firmwaru Test&Service, kterým jde flashovat „ROMka“ a testuje klávesnici, myš, obraz, barvy, zvuk a čtečku karet SD nakonec poradil z00m. Takže, je to vlastně jednoduché. Pro upgrade Reser-Service, což je to, co se spustí po zapnutí Eva a vybírají se z toho TRD či nově i soubory TAP je potřeba následující:

1. Stáhněte toto: http://nedopc.com/zxevo/rom/baseconf20110611.zip
2. Rozbalte obsah na čistou kartu SD (čistě zformátovanou). Jedná se o soubor zxevo_fw.bin. Dělejte to v OS, který nezapisuje se soubory současně „bordel“ (jako to dělá OS X). Na SD musí být jen uvedený soubor, případně musí být zapsaný jako první.
3. Vložte SD do Eva, stiskněte a držte Soft-Reset a zapněte Evo. Při stále drženém Soft-Resetu stiskněte Hard-Reset. Potom obě tlačítka uvolněte. Evo by mělo naflashovat nový Reset-Service. Poznáte to tak, že během flashování nepravidelně poblikává LED dioda. Pak Evo zresetujte, příp. vypněte/zapněte a naskočí nový Reset-Service.

Doporučuji připojit Evo během tohoto úkonu k Video či S-Video monitoru, protože VGA režim podporuje jen Reset-Service a ostatní úkony ohledně správy firmwarů jsou vidět jen na monitoru připojeném přes video výstup. Evo přepnuté do VGA módu poznáte na video monitoru tak, že se jakoby zdvojí obraz. Do pořádku to dáte stiknutím ScrollLock na klávesnici.

S novým ResetService 20110611 mi fungovaly všechny TAPky a věechny TRC či SCL, které přistupují na řadič a dříve nechtěly běhat bez toho, aby byly nakopírovány na fyzickou disketu. Teď už jede i demo PowerUp a další.

 Publikoval v 09:23

 Leave a Reply

(required)

(required)

70 − 68 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.