18Lis2017
 

Na hovnofóru® někdo založil vlákno „Co jsem dělal 17.11.1989″. Zprvu jsem chtěl přispět tam, ale pak jsem si řekl, že lepší bude napsat o tom něco sem. Tak co jsem tedy dělal 17. listopadu 1989?

Moc si toho už nepamatuju. Chodil jsem na základku a ten den byl pátek. Pamatuju si jenom, že jsem přišel ze školy domů a zapnul televizi, jako každý den, ale zcela určitě počítač, což byl nevyhnutelný každodenní úkon. Večer ve zprávách se něco zmínilo o událostech v Praze, ale nic, co by stálo nějaké rozrušení. Máma přišla večer z práce a taky neměla žádné novinky. Holt k nám na maloměsto se informace dostaly až později. V tu dobu mě zajímal počítač, tvorba programů v Basicu a hry. Že se něco děje se ukázalo až další dny v televizi, kde běžely přímé přenosy z Letné apod. Pamatuju si jen, že jsem se mámy ptal, jestli to znamená, že od teď budeme mít ten ošklivý a cynický kapitalismus (jak nám ve škole vštipovali). Byla to z jistého hlediska bohužel pravda. Ve škole se o tom také mluvilo a ani nevím od kdy přesně, ale soudružkám se přestalo říkat soudružko, ale místo toho paní učitelko. To samé na kroužku výpočetky, ze soudruha byl pan Užnevímkdo (doplň příjmení, já jsem jej zapomněl). Všichni byli nadšení, jedna naše učitelka, která tvrdě zastávala marxistické myšlenky tvrdila, že se ideologie za žádnou cenu nevzdá, jiní, ne tak angažovaní to přešli v zdánlivě v klidu. Že by mělo to zvonění klíči v Praze s následným zásahem VB být zinscenované, by tehdy vůbec nikoho nenapadlo. Bohužel, čím je to dál, tím víc se o této alternativě v mém okolí hovoří. Mocní lidé, za jejichž pomoci se takové převraty realizují, dobře vědí, proč a také dobře vědí, jak se adaptovat na nové podmínky, k jejichž vzniku také přispěli. Nechci tu vykládat, že minulá doba byla dobrá. Byla pěkně hnusná. V krámech nebyly základní potraviny. Lidi okrádali socialistické podniky, protože se to tak nějak prostě dělalo a kdo chtěl něco, co nebylo běžné, musel si to ukrást. Jakoby zlodějna byla normální. A tak dále a tak dále. Kdo to pamatuje, tak ví. Ale tohle nevěděl každý. Poctiví lidé nebyli bohatí, protože nekradli. Jenže pak přišla nová doba, vyměnili se lidi, jenže už se nějak zapomnělo na to, že přechod ke kapitalismu byl hodně bolavý a pro hodně lidí ukrutně macešský. Jen minimum lidí začalo okamžitě přemýšlet „tržně“ a chovat se podle toho. Ti situaci využili, na úkor ostatních, kteří neměli ponětí, jak se v tržním prostředí chovat, kromě toho, že jim tržní masírka neustála vtloukala do hlavy, že se budou mít líp a že teď si můžou koupit, co chtějí. Nemohli, když neměli za co. Já byl sám s matkou a nevzpomínám na tuhle dobu rád. Z kraje roku 1990 ji vyhodili z práce, protože národní podnik skončil a toto období bylo moc těžké. Tak je dobré, že člověk si pamatuje spíš ty lepší okamžiky, a tak si pamatuju, jak jsem poprvé viděl C64 a jak jsem ho chtěl, poprvé jsem slyšel AYčkovou hudbu a tak dál, ale to už jsem o hodně dál za 17.11.1989. Tak bych se rád vymezil proti pragocentristickým žvástům, jak to bylo všechno skvělé a jak to vlastně všechno vůbec bylo. Jen zdánlivě.

 Publikoval v 19:17

 Leave a Reply

(required)

(required)

42 − 37 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.