01Čer2017
 

1cerven

„Dnes je 1. června, a červen je posledním měsícem, kdy pořádáme pravidelné výpravy nazvané Pád Bastily“.

To je citát z českého filmu Zítra vstanu a opařím se čajem, který natočil Jindřich Polák v roce 1977. Letos tato moje oblíbená komedie tedy slaví čtyřicátiny. Gratulujeme. Už jsem o tomto filmu jednou kdysi psal na starém blogu, ale už je to dlouho. Výtažek z ČSFD:

Blízká budoucnost (pozn. F6 – dle filmových dialogů na téma pilulky proti stárnutí mi z toho vyšlel rok 1996): V Praze byl zahájen provoz netradiční cestovní kanceláře Universum, která pořádá zájezdy do minulosti. Toho chce zneužít skupinka nacistů pod vedením jistého Klause Abbarda (Jiří Sovák). Mají v plánu odcestovat do Německa za druhé světové války a pomoci Hitlerovi vyhrát válku tím, že mu dají vodíkovou bombu. Za tím účelem jsou domluveni s pilotem Karlem Burešem (Petr Kostka), který je má časostrojem dopravit na místo určení. Nikdo ovšem netuší, že Bureš se osudného rána při snídani udusil rohlíkem a nyní se za něj vydává jeho identické dvojče Jan (Petr Kostka), který o zmíněném plánu nemá ani ponětí.

Myslím, že předložit takový film komunistické posuzovačské komisi v té době (1977) bylo hodně troufalé a zajímalo by mě, kolik a jaké scény byly z filmy vystříhané nebo předělané. Nicméně se film natočil a řekl bych, že i přes některé nedostatky je to jedna z těch lepších komedií sedmdesátých let a v jejím stínu stojí třeba takové filmy jako třeba Což takhle dát si špenát. Pro mě má i hodnotu tím, že obsahuje soundtrack od Karla Svobody. Hudba se stylem velmi podobá hudbě z filmu Noc klavíristy z roku 1976.  Zahrálo si v něm i auto Škoda 110 Supersport, známé z pozdějšího snímku Upír z Feratu. Skafandry cestovatelů časem navržené Theodorem Pištěkem si později také ještě několikrát zahrály.

Tak kdy jindy se nepodívat na starou klasiku, než 1. června?

 Publikoval v 09:54

  2 reakcí na “DNES JE 1. ČERVNA”

  1. Pravděpodobně můj nejoblíbenější československý film z 70. let, na druhém místě následuje Kulový blesk. A oba mám na DVD, tak že bych ten výroční dneska hodil do přehrávače?

  2. Mám scénář, ale už produkční, takže úplně původní verze to nebude. Ale můžu to o dlouhých zimních večerech zkusit projet a porovnat, jak velké rozdíly tam jsou proti finální verzi :)

 Leave a Reply

(required)

(required)

76 − = 66

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.