01Úno2017
 

Jak už mnozí zaznamenali na JHConu 2016, dostal se mi do rukou skvělý dokument From Bedrooms to Billions, zachycující historii videoherního průmyslu ve Velké Británii od počátků až po současnost. Je to opravdu velké dílo s bezmála dvouapůlhodinovou stopáží a Solaris104 se mě dotázal, zda bych k filmu nepřeložil titulky z angličtiny. No co, řekl jsem si. Zkušenost s tím už mám, tak proč ne. A kromě toho se mi to zdálo jako dobrý nápad. To jsem ale ještě netušil, do čeho jdu. Nemyslím si o sobě, že bych byl nějaký angličtinář – takže ahoj Wotnau, domluvím se jakž takž s pomocí rukou a nohou, na pravé britské jazykové bonmoty ale nemám a to se mi tak trochu vymstilo. Překlad trval zhruba dva měsíce, neboť tolik typicky anglických frází a pro mě téměř nepřeložitelných formulací pohromadě jsem dloho neviděl. Proto jsem to pojal poněkud s nadhledem a některé dialogy jsou přeložené poměrně volně. Ale k filmu. Jedná se o průřez historií tvorby počítačových her v Anglii, s popisem tehdejších nejpopulárnějších systémů a rozhovory s mnoha známými lidmi. Proto zde najdete především ZX Spectrum, které tehdejší Británii na poli domácích počítačů naprosto opanovalo, ale nechybí také nemalé pasáže o C64, BBC Micro i zmínka o pozdějších systémech ST a Amiga, PlayStation a PC. Co mě trochu mrzí, je absence jakékoli zmínky o Amstradu CPC a osmibitovém Atari, ale z historického hlediska asi nebyly pro Anglii tak důležité a film je tak obsáhlý, že se tam asi už nevešly. Děj se historicky posouvá od začátku osmdesátých let až po současnost a popisuje vznik a rozmach videoherních korporací, příčiny a důsledky nástupu 16-bitových strojů a následně konzolí a PC. K tomuto filmu vzniklo i pokračování, věnující se pouze Amize. Pokud máte zbytečných dvacet dolarů a zažili jste zlaté časy probdělých nocí hraním a programováním nejen na ZX Spectru, vřele doporučuji. České titulky si můžete stáhnout tady.

K filmu jsou také bonusy s Matthewem Smithem, který poodkrývá pozadí psaní Manic Minera a Davidem Brabenem, autorem hry Elite.

 Publikoval v 19:00

  9 reakcí na “FILM: FROM BEDROOMS TO BILLIONS (CZ TITULKY!)”

  1. Moc děkuji za překlad, tento dokument je opravdu povedený :-).

  2. Já mluvení ruce nohy představovat si velmi jiný než angličtina od factor 6. Protože jde o dokument, je film plný neustále mluvících hlav, tedy jeho plné otitulkování je obdivuhodné a záslužné. Takže díky moc!

  3. Díky! Na film určitě mrknu.

  4. Dik za titulky :-) BTW videls ty bonusy se Smithem a Brabenem?

  5. Ahoj, ted jsem trosku zmaten – na Vimeo jsem stahnul cca 2,5h film FROM BEDROOMS TO BILLIONS – THE AMIGA YEARS, je to to co popisujes? Nebo to je jen cast?
    Dekuji za odpoved

  6. Mohu poprosit odkaz na stažení titulků? Nějak je nemůžu nikde najit…

 Leave a Reply

(required)

(required)

29 − 19 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.