15Pro2015
 

Zdravím své věrné čtenáře. Je tu pokračování cyklu JAKÝ BYL, tentokrát půjde o report z JHConu 2015.

JHCon se i letos konal v Gymnáziu Vítězslava Nováka v Jindřichově Hradci. Standardně byly zamluvené dvě třídy tohoto ústavu, matematická pro počítače a jejich majitele a dějepisná pro spaní majitelů. Už po našem příjezdu bylo na místě několik lidí. Rychle jsme s TDM začali vybalovat. Já měl Pentagon Evolution (rev.B, 2009), na kterém jsem měl v úmyslu sestavit demoshow pro ZX Spectrum pro nadcházející Forever. Dovezl jsem i Harlequina v krabici od Delty, která se hned stala středem pozornosti. Jak jsem záhy zjistil, můj LCD monitor LG M1771A neumí zobrazit Pentagonovské VGAčko (neumí 50Hz v režimu VGA), a tak následně veškerý provoz Pentěva probíhal na projektoru s vadnou modrou složkou, který mi do péče svěřil Sillicon. Parta lidí šla hned po našem příjezdu na kešku, a tak jsme na místě zůstali se Solarisem104 sami. Během zapáleného debatování jsem periferním viděním zahlédl nějaké světelné odrazy od dveří do třídy. Nejdřív jsem jim nevěnoval pozornost, ale pak mě to nedalo a šel je prozkoumat. Udělal jsem dobře, protože záblesky na dveřích pocházely z LED svítilny, kterou se od hlavního vchodu dožadovali vpuštění dovnitř LCD se Stefanem Eggerem a Pavlem Vymetálkem. Byli moc rádi, že jsem jim přišel otevřít. Za chvíli se vrátila zbylá banda a na place bylo zas plno. Bohužel si už nepamatuji pořadí, v jakém jednotlivci dorazili. Pak se šlo na večeři do restaurace Na zámku, cestou se vyrabovaly bankomaty a s P0kem jsme tradičně oběhli sloupy v podloubí na dolním náměstí (činnost, na kterou se těším nejvíc z celého JHConu), Na Zámku bylo tradičně hodně hlučno a navíc nebyly spojené stoly, takže jsme neseděli všichni spolu. Jídlo bylo na můj vkus průměrné a tak jsem začal kibicovat aspoň lidi u našeho stolu, aby rychle dojedli a dopili, abychom se vrátili na gympl zavčasu. Potom jsem řešil problém s monitorem a také popíjel jednu z Fritz-Kol, které prozíravě dovezl mike/zt z Berlína. Tu jsem zkombinoval s lokální Colou z Lidlu a s černým 14° pivem z hospody, takže jsem první noc vůbec nespal a místo toho pořizoval záběry tmy z pod deky a nahrával je na Instagram :) Nespaní také pomohlo vedro ve spacáku versus zima z poddveří a tradiční Tornadovo mocné chrápání :)

Ráno jsem snídal buchty s tvarohem z Lidlu a čaj v horké vodě z kohoutku na WC, jelikož varná konvice letos nebyla přítomna. Ostatní měli Tornadovo trdelník nebo rohlíky. Na místě byli tito člověci: já, návštěvníci z Rakouska LCD a Stefan Egger, Generál TDM, Pavel Vymetálek (vymysli si nick!), mike/zt, Solaris104, Martin Bórik, Busy, P0ke, Tornado, Martin Lukášek, Radek Suk, Noby, Sillicon, diZZy, Springy, pak člověk, jehož jméno si bohužel nepamatuji, samozřejmě organizátor Logout a potom dorazil i Viktor. Měl dorazit i Dex, který měl ale těsně před JHConem dopravní nehodu, a tak nemohl. Dopoledne se víceméně vstávalo a snídalo. Já jsem řešil reflash nového firmware v Pentěvu, což mi nešlo, ale s pomocí mikezta jsem to nakonec zvládl, takže teď už jsem schopný spouštět TAPky, SCL nebo SPG soubory! (já vím, že všichni ostatní s novými Pentěvy to berou jako samozřejmost, ale neberte mi tu radost!) V 11:30 se hromadně nasedlo do aut a jelo do Nové Bystřice na oběd a pak do místního muzea automobilových veteránů, které mě osobně z počáteční skepse velmi nadchlo nejen vystaveným DeLoreanem, ale i jinými kousky amerických aut z 60. a 70. let. Nicméně díky neskutečné zimě uvnitř jsem pak byl rád, že jsem venku, resp. v autě s puštěným topením naplno. Část výpravy zůstala na projížďku lokální úzkokolejkou, která se stejně nakonec nekonala a část se vydala zpět na gympl, kde já jsem vzal útokem místní automat na kafe a horkou čokoládu. Hned po návratu všech se začalo s poznávacím kvízem, který jsem měl připravený. Nejdřív jsem měl problém připojit svůj starý notebook k projektoru a když se to ani za pomoci mborika nepovedlo, nabídl se, že mi půjčí svoje Lenovo a tak se prezentace odehrála na něm. Za úkol bylo poznat obrázek ze hry nebo užitkového programu pro ZX Spectrum tak, že se postupně v pěti stupních odkrýval. Myslím, že vtípek s programem Artist II se mi povedl a hodně jsme se nasmáli. Velký dík mborikovi za záchranu a gratulace pro LCD a mike-a/zt! Následovalo Busyho nové intro Fade 3, ve kterém představil novou metodu zobrazování pseudopixelů a předvedl rutinku ve strojáku na počítání SQR(a2+b2). Pak se P0ke ujal předvádění minikonzole ZX Spectrum Vega. Co se týče počítačů, k vidění byly dva Samy Coupé, černý Didaktik Gama ’88, tuším dvě Spectra 128K, nějaké +2, diZZyho +2B s teploměrem a MIDI klávesami, Leszkův Gumák s mechanickou klávesnicí, Emulátor Sharpa STMZ800, TDMákův syntezátor MicroKORG XL, P0keho Vega a také nechyběly Silliconovy C64ky. Na večeři se šlo do indické restaurace, ale já jsem nešel, protože jsem byl z oběda přejezený a také dost unavený. Místo toho jsem se jen tak flákal na internetu a pak jsem šel spát.

Tu noc jsem spal o dost lépe ani Tornádův kravál nijak zvlášť nenarušil můj spánek. Ráno jsem opět snídal buchtičky s čajem v horké vodě z WC a také přeslazený citronový čaj z automatu. Také jsem už nevydržel absenci hygienického zařízení a umyl si hlavu v umyvadle na WC. Pak jsme se s P0kem a diZZym šli vydat na místí vánoční tržnici nakoupit nějaké drobnosti pod stromeček, jenže jsem se zasekl hned u prvního stánku s tím, že bez té čepice v podobě růžového králíčka neodejdu :) Pak jsem koupil ještě několik drobností a po návratu na gympl byl čas jít do Udírny, kde jsme měli jako již tradičně zamluvený oběd. Objednal jsem si burger Řepák a naivně doufal, že bude veganský. Po zjištění, že maso je skutečně maso a řepa se nachází jen jako příloha jsem ho i přesto spořádal. Musím říct, že takto hodně nejsem zvyklý jíst a udělal jsem dobře, že jsem vynechal sobotní večeři, neboť i tak jsem se cítil doslova přežraný. Po obědě a návratu se hned začalo balit, uklízet a platit dobrovolné vstupné. Ještě jsme udělali tradiční závěrečné foto na schodech, rozloučili jsme se a těšíme se na JHCon 2016.

JHCon byl opět vydařenou akcí. Moc se mi líbil a přijedu znovu. Snad budu mít příště čas kromě nějakého kvízu i na nějaké malé kompo. Velký dík Logoutovi za uspořádání. Také dík mborikovi za to, že vůbec přijel, protože štreku až z Košic by byl ochotný absolvovat málokdo. Rád jsem poznal nové tváře a omlouvám se za to, že si nepamatuji jejich jména. Co mi na JHConu vadilo byla nepřístupnost sprch. Moc rád bych se přimluvil o to, jestli by nešlo se školníkem promluvit a nepůjčit od něj v pátek a v sobotu pozdě večer klíče, třeba od 23:00 do půlnoci na hromadné vysprchování. Klidně bych dal kvůli sprchám za vstupné o stovku víc. Letos byly sprchy, potažmo tělocvična otevřené jen v době vracení žíněnek a to už nebyl na sprchování čas ani to vlastně nemělo cenu.

Moje fotky z JHConu 2015 najdete tady na Hračce.

 Publikoval v 21:06

  4 reakcí na “JAKÝ BYL JHCON 2015”

 1. Můj LG M1721A taky s Pentěvem nespolupracuje, ani v režimu VGA, ani v režimu RGB (a to jsem zkoušel oba typy kabelů).
  Jakýsi roztřepaný nečitelný černobílý obraz se objevil tuším v TV režimu s RGB SCART kabelem, ale to byl jediný „úspěch“.
  K tématu jsem objevil jen dokument nedopc.com/zxevo/zxevo_supported_monitors.pdf a jsem zvědav, jak to řeší ostatní majitelé Pentěva (sháněním kompatibilního monitoru?).

 2. Můj LG M1721A taky s Pentěvem nespolupracuje, ani v režimu VGA, ani v režimu RGB (a to jsem zkoušel oba typy kabelů).
  Jakýsi roztřepaný nečitelný černobílý obraz se objevil tuším v TV režimu s RGB SCART kabelem, ale to byl jediný \"úspěch\".
  K tématu jsem objevil jen dokument nedopc.com/zxevo/zxevo_supported_monitors.pdf a jsem zvědav, jak to řeší ostatní majitelé Pentěva (sháněním kompatibilního monitoru?).

 3. Můj LG M1721A taky s Pentěvem nespolupracuje, ani v režimu VGA, ani v režimu RGB (a to jsem zkoušel oba typy kabelů).
  Jakýsi roztřepaný nečitelný černobílý obraz se objevil tuším v TV režimu s RGB SCART kabelem, ale to byl jediný \\"úspěch\\".
  K tématu jsem objevil jen dokument nedopc.com/zxevo/zxevo_supported_monitors.pdf a jsem zvědav, jak to řeší ostatní majitelé Pentěva (sháněním kompatibilního monitoru?).

 Leave a Reply

(required)

(required)

12 − 9 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.