02Srp2016
 
sidplay

To si tak jednou na Macu pustím SIDPlay, protože si potřebuju narychlo poslechnout jednu hudbu z C64. Všechno v pohodě, dle mého názoru jde o stále nejpovedenější přehrávač SIDových skladeb vůbec, možnost vypínat jednotlivé kanály, zpomalovat hudbu a vidět online stavy registrů SIDu je pro mě jako hudebníka neocenitelná. Takový player pro Windows dodnes neexistuje, čemuž se hluboce divím, ale to je vedlejší. Ejhle však, program po pěti letech nabízí aktulaizaci na verzi 4.2? Dobrá, klikám na download and update. Ale co to? Ikonka mizí z doku, zase se objevuje a vyskakuje na mě krásné velké okno Problem report. Zabrousím tedy na stránky programu a co se nedozvídám? Program je vylepšen tak, že funguje na OS X 10.11. Změnil zase Apple architekturu? Nebo co se stalo tak zásadního, aby mi najednou nový program nešel? Ptám se sám sebe a nadávám na autory. Jakožto majitel čtyři roky beznadějně zastaralého iMacu 2012 s Core i5, 8GB RAM a dobovým OS 10.8.5 mám smůlu? Jo. Je to tak. Je to tak!

Svůj OS nehodlám upgradovat, za prvé v mém počítači není disk SSD a upgrade systému by systém zabilo. Disk nelze snadno vyměnit, proto to dělat nebudu a kapacitně (1TB) mi bohatě stačí. Často jsem nedávno používal program iDVD, který v 10.9+ nefunguje korektně (při renderu projektu mají přidané fotky nesprávné barevné spektrum). Nemám s 10.8.5 problém, systém je rychlý a stabilní. Zdá se však, že to nikoho nezajímá, dokonce ani usmolené vývojáře komunitních miniprojektů jako je SIDPlay. Do řiti s nimi! Poučení? Vedle samotného OS už neupgradovat radši ani programy třetích stran.

Následoval nakrknutý mail autorům a hledání staré verze 4.1.4 za pomocí archive.org. Naštěstí tam ještě je.

 Publikoval v 18:10

  9 reakcí na “SIDPLAY”

 1. roky používam na Windowsoch SIDplay2: http://www.gsldata.se/c64/spw/

  • SIDPlay2/w roky nemá to, o čem píšu v článku a co ten SIDPlay na jabku má a pro mě je to podstatná featura.

 2. Apple si to už před přibližně 5 lety nasměroval do řiti a od té doby jen cizeluje směr a zvyšuje rychlost. Vem je čert! Že ale na tuto vlnu naskočí i nezávislí vývojáři mne taky překvapuje. Ten svět opravdu není v pořádku.

 3. Myslím, že na autory nemá smysl se zlobit. Podpora SDK pro 10.8 zmizela už z Xcode 6, v Xcode 7 není dokonce ani 10.9 a dneska tu máme betaverzi Xcode 8, buhví co neumí ta. Apple nechce podporovat staré verze OS X, protože je pro něj lepší když rychle všichni přejdou na novou, tak holt nenechá ani autory dělat pro ně software :-)
  Tedy ono to jde, podporu pro staré OS X do Xcode vrátit, ale prý je to ukrutný opruz, takže se nedivím, že to nikdo nedělá, pokud nemusí.

  • Kdyby v každé nové verzi OSX neodebrali nějakou funkcionalitu, na kterou byli lidé zvyklí, tak by nebyl velký problém upgradovat. I když ty omalovánky z poslední doby jsou nezkousnutelné už jen kvůli vzhledu samotnému. Realita je ale taková, že každá další verze je zmršenější a okleštěnější než předchozí. Proto mám na Retině taky 10.8.5 – a to jen proto, že 10.6.8 (kterýžto je podel mne poslední full OS) retinu neobslouží.
   Rád bych viděl nějaký soupis nové funkcionality OSX za posledních 5-8 let. A totéž s ohledem na už nepodporovanou funkcionalitu.
   Tedy vlastně ne – nechci to vidět – jen by mě to vytočilo.

   • To ale není problém posledních pěti let. Už když vyšel Mac OS X 10.4 tak se nadávalo, že SDK pro 10.2 není standardně obsaženo, Apple to prostě dělá celou dobu, jen teď zvládá každý rok novou verzi, tak je to víc vidět. Částečně je chápu, překládat a linkovat proti roky starým systémovým knihovnám nemá význam. Mně osobně je to ale docela jedno, já mám na jednom jediném Macu nainstalovaný 10.6.8 a ten dělá přehrávač u televize, vše ostatní je pouze starší.

 4. Trochu bych tedy poopravil tvrzení z článku a lopatu házející špínu bych otočil směrem k Applu.

 5. Nic nepotěší tak jako cizí neštěstí… Teda né že by mně to nějak těšilo ale koukam že na tom nejsem sám, kdo nechce upgradovat. Mám ještě zastaralejšího iMacka (27″ 2010, taky i5) a nehodlam upgradovat z 10.6 kmkoliv vejš. Už díky vzhledu a domršování funkcí, na který jsem zvyklej. Teď už jenom čekam, kdy mně Chrome nepustí ani do bankovnictví a budu to muset řešit woknama.

  • Mě do mého bankovnictví ještě staré Safari (6.2.8) pustí, popravdě nepoužívám žádný jiný prohlížeč, protože mi prostě ty jiné (Chrome, FF) nějak moc nevyhovují (jde o zvyk). Co už v něm blbne je TyTrubka, ale to se dá přežít (videa pustit jdou). Takže zatím dobrý *klepe na dřevo*. Uvažuju o upgradu disku na hybridní, i když by ten zákrok Maca asi bolel (odlepení displeje, výměna disku a znovu přilepení displeje) a jaký systém tam dám potom, to ještě nevím. Možná zkusím nejnovější, protože jsem ho ještě neviděl a když mě naštve tak, jako Logouta Windows 10, tak tam půjde zpátky původní Mountain Lion.

 Leave a Reply

(required)

(required)

4 + 2 =

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.